Biuro Informacji Kredytowej prowadzi scoring, który polega na ocenie klienta na tle innych zarejestrowanych w BIK osób. Przede wszystkim jest brany pod uwagę w przypadku kredytów gotówkowych. W scoringu pod uwagę brane są między innymi: wiek, wykształcenie, ilość posiadanych zobowiązań i opóźnienia. Polega on na ocenie punktowej podawanej użytkownikowi w procentach. Terminowe spłaty rat sprawiają, że ilość procentów wzrasta, natomiast przez każde opóźnienie wskaźnik ten spada. Biuro Informacji Kredytowej odnotowuje również wszelkie zapytania kredytowe, które również mają wpływ na scoring. Duża ilość zapytań kredytowych sprawia, że dana osoba przestaje być wiarygodna.
Czym jest BIK i co powinieneś o nim wiedzieć?
BIK, będący Biurem Informacji Kredytowej powstał w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. Do jego głównych zadań należy gromadzenie i udostępnianie danych na temat historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów, a także firm pożyczkowych – czyli całego rynku kredytowego w Polsce.
Celem powstania BIK była wymiana danych pomiędzy bankami, dzięki czemu mogą między sobą sprawdzić, jak klienci obsługują i traktują swoje obowiązki związane z kredytami w innych bankach i parabankach. Do BIK trafiają wszelkie informacje na temat kredytów, jakie są pobierane w bankach, SKOK-ach i ponad 70 największych firmach oferujących pożyczki.
-
Scoring – ocena wiarygodności finansowej klienta
-
Jak długo BIK przechowuje dane?
Niezależnie od spłat – terminowych bądź nie – BIK przechowuje dane przez 5 lat. W przypadku kredytu spłacanego terminowo warto zgodzić się na przetwarzanie danych przez BIK. Bez tego dane o kredycie znikną z historii kredytowej, natomiast zgoda umożliwi budowanie dobrej historii kredytowej.
Jeśli jednak kredyt nie był terminowo spłacany, a opóźnienie wyniosło ponad 60 dni i minęło 30 dni od poinformowania kredytobiorcy o zamiarze przetwarzania danych, informacje na jego temat w Biurze Informacji Kredytowej również będą przechowywane przez 5 lat. Dopiero po ich upływie można wnioskować o usunięcie danych na jego temat, by w przyszłości nie widniał w historii kredytowej, gdzie zgromadzone są dane dotyczące wszystkich pobranych kredytów. Istnieje też możliwość przechowywania danych przez 12 lat od dnia, w którym dany kredyt został spłacony i opcja ta używana jest przez BIK tylko do metod statystycznych.
-
Zastrzeżenie kredytowe i raporty w BIK
Posiadając konto w BIK, sprawdzić można specjalne Raporty i Wskaźniki, a także ustawić Alerty. Dzięki nim każdy użytkownik może między innymi dowiedzieć się, jakie ma szanse na wzięcie kredytu i czy zalega z płatnościami. Dodatkowo działające o każdej porze Alerty przez SMS i e-mail powiadamiają użytkowników BIK o opóźnieniach w spłatach kredytu, a także informują o tym, że ktoś próbuje uzyskać kredyt na jego dane.
Dzięki BIK można również zastrzec swoje dokumenty oraz zablokować umowy kredytowe. Zastrzeżenie kredytowe polega na poinformowaniu przez użytkownika, że nie chce, by na jego dane były udzielane pożyczki i kredyty. W razie gdyby użytkownik serwisu chciał wziąć kredyt, może sam wyłączyć blokadę.