Biuro Informacji Gospodarczej jest miejscem, gdzie sektor bankowy może wymienić się informacjami z innymi sektorami gospodarki. Wszystko to dzięki temu, że jest jedynym biurem, jakie udostępnia bazy danych zarówno Biura Informacji Kredytowej, jak i Związku Banków Polskich. To właśnie w Rejestrach Dłużników BIG znajdują się wszystkie dane na temat zaległych opłat, dzięki którym banki, a także inne korzystające z baz podmioty mogą sprawdzić, czy dana osoba lub firma jest rzetelna i spłaca swoje zobowiązania w terminie. Jeśli ubiegająca się o pożyczkę, kredyt czy zakupy ratalne osoba lub firma jest zadłużona, może spotkać się z odmową udzielenia usługi.
Bazy BIG – nasze relacje z podmiotami gospodarczymi w kontekście badania naszej wiarygodności płatniczej
Co oznacza BIG i jak działa w praktyce?
Zacznijmy od rozwinięcia skrótu, który oznacza nic innego jak Biuro Informacji Gospodarczej. Podobnie jak Biuro Informacji Kredytowej wchodzi w skład Grupy BIK, która z kolei gromadzi, a także udostępnia informacje odnośnie zobowiązań kredytowych i pozakredytowych wszystkich uczestników rynku. BIG zajmuje się prowadzeniem Rejestru Dłużników, w którym odnotowuje zarówno informacje dotyczące zadłużeń osób i firm, a także informacje o zobowiązaniach, które są spłacane na czas. Do baz BIG zaliczają się między innymi BIG InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. oraz ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A
-
Bazy BIG – co można w nich znaleźć?
-
Korzyści z używania usług BIG
Biuro Informacji Gospodarczej służy przede wszystkim do wymiany informacji na temat tego, w jakiej sytuacji finansowej znajdują się zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Dzięki temu, osoby współpracujące z BIG mogą dowiedzieć się, jak nie stracić swoich pieniędzy na rzecz nierzetelnych Klientów, a także jak odzyskać swoje pieniądze od dłużników. Ponadto osoby lub firmy planujące w przyszłości ubieganie się o usługi takie jak kredyt czy pożyczka mogą dowiedzieć się, jak nadmiernie się nie zadłużać, aby być rzetelną jednostką i uzyskać docelową usługę.
-
Na jakich zasadach funkcjonują BIG?
Prowadzona przez Biura Informacji Gospodarczej działalność jest zgodna z ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych Dz.U. 2010 r., nr 81 poz. 530. Oznacza to, że BIG są uprawnione do udostępniania informacji, które dotyczą wiarygodności płatniczej Klientów, którzy między innymi chcą skorzystać z usług bankowych takich jak pożyczka czy kredyt, lub dokonać zakupu ratalnego. Biura Informacji Gospodarczej są także uprawnione do wpisywania osób zadłużonych do baz dłużników, a także pomocy osobom lub firmom w odzyskaniu pieniędzy od dłużnika. Regulaminy, zgodnie z którymi działają BIG muszą zostać wcześniej zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw gospodarki.