W przypadku środków ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę, deweloper musi zapewnić co najmniej jeden z następujących środków:
- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy,
- zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy.
Deweloper ma obowiązek dokonywać terminowych wpłat składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny odpowiednio do wybranego rodzaju środka ochrony (otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy lub zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy), na zasadach określonych w art. 49 ustawy deweloperskiej.
Rachunek powierniczy jest rachunkiem prowadzonym przez bank, z którym deweloper zawarł umowę o jego prowadzenie. Nabywca dokonuje wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy zgodnie z postępem realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego. Wysokość wpłat dokonywanych przez nabywcę jest uzależniona od faktycznego stopnia realizacji poszczególnych etapów przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego, określonych w ich harmonogramach. Nabywca dokonuje wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy po zakończeniu danego etapu przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego, określonego w ich harmonogramach. Deweloper informuje nabywcę na papierze lub innym trwałym nośniku o zakończeniu danego etapu przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego
Otwarty rachunek powierniczy
Na tym rachunku gromadzone są środki wpłacane przez przyszłego nabywcę. Następnie są one wypłacane deweloperowi. Całym procesem zarządza bank prowadzący rachunek, a każdy krok w kierunku wypłaty podejmowany jest dopiero po stwierdzeniu zakończenia danego etapu realizacji inwestycji. Sprawia to również, że bank ma obowiązek kontroli postępu prac dewelopera.
Zamknięty rachunek powierniczy
Ten rodzaj rachunku gromadzi środki wpłacane przez przyszłego nabywcę. Następnie bank prowadzący wypłaca środki deweloperowi. Warunkiem wypłaty jest otrzymanie odpisu aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo własności nieruchomości w stanie wolnym od obciążeń, praw i roszczeń osób trzecich. Wyjątkiem są obciążenia, na które nabywca wyraził zgodę.
Deweloperki Fundusz Gwarancyjny (DFG)
Stanowi wyodrębniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG), który jednocześnie zapewnia obsługę DFG. Podstawowym źródłem środków DFG są składki wpłacane przez deweloperów na podstawie art. 49 ustawy deweloperskiej. Ponadto zasilany jest także przez odsetki od środków na rachunku bankowym UFG z roszczeń, o których mowa w art. 48 ust. 8 ustawy deweloperskiej, wpływów z tytułu zaspokojenia się z masy upadłościowej w przypadku upadłości dewelopera, ze środków uzyskanych przez UFG z pożyczek i kredytów na rzecz DFG oraz z innych wpływów. Środki z DFG przeznacza się na zwrot wpłat nabywców dokonanych na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy w związku z realizacją umowy deweloperskiej. Są to przypadki dotyczące upadłości lub restrukturyzacji, odstąpienia od umowy przez nabywcę na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1–11 ustawy deweloperskiej i nieotrzymania zwrotu środków w terminie, odstąpienia od umowy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy deweloperskiej oraz w przypadku niewydania przez sędziego-komisarza postanowienia w przedmiocie dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości, o którym mowa w art. 425e ust. 2a ustawy z 28.02.2003 r. – Prawo upadłościowe.